آب شیرین کن خلیج فارس »»»

بندرعباس – استاندار هرمزگان گفت: قطعه نخست اَبَر پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران و آبرسانی به شهرستان های خمیر و سیرجان با دستور رئیس جمهور آغاز به کار می کند.

به گزارشخبرنگار مهر، فریدون همتی چهارشنبه شب در نشستی با خبرنگاران گفت: سهم آبی هرمزگان از فاز اول این طرح ۴۰ هزار مترمکعب است که برای تکمیل تامین آب شرب شهر خمیر و روستاهای اطرف آن فردا همزمان با دستور رییس جمهور وارد مدار خواهد شد.

قطعه نخست این طرح با ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب به منظور انتقال آب از خلیج فارس به سیرجان، افتتاح شود.

استاندار هرمزگان مجموع هزینه مرحله شیرین سازی و خط انتقال تا سیرجان را ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به‌صورت ریالی و ارزی اعلام کرد و افزود:

در قطعه نخست این طرح، آب از تأسیسات نمک زدایی بندرعباس تحویل گرفته شده و از طریق خط انتقال با لوله های فولادی به قطر ۱۶۰۰ میلی متر به سمت معدن گل گهر سیرجان پمپاژ می شود.

وی عنوان کرد: این خط شامل هفت واحد ایستگاه پمپاژ، با توان مصرفی ۱۴۷ مگاوات و ارتفاع کل پمپاژ حدود ۱۸۰۰ متر ستون آب است.
همتی با بیان اینکه طول خط انتقال در فاز اول این طرح ۳۰۳ کیلومتر با دبی ۴.۴ متر مکعب بر ثانیه است، افزود:

۲مخزن تعادلی، شش مخزن در ایستگاه ها، یک مخزن ذخیره، ۱۰ مخزن اتمسفریک، ۱۰پ ست برق، ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال برق و ۱۳ ایستگاه حفاظت کاتدیک در فاز اول احداث و راه اندازی شده است.

استاندار هرمزگان، ظرفیت سازی داخلی از طریق عقدقرارداد با ۱۹۴ سازنده داخلی به منظور استفاده از توان فنی و مهندسی شرکت های سازنده داخلی برای بومی سازی و تولید برخی از تجهیزات پیشرفته در داخل کشور از قبیل پمپ ها و الکتروموتورها، شیرهای بزرگ صنعتی، VFD و … را از جمله ویژگی های مهم و اثرگذار این طرح بر شمرد و افزود:

با اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس، برای بیش از ۱۶ هزار نفر در رده های مختلف مهندسی و اجرایی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاده است.

همتی افزود: با سرمایه گذاری صورت گرفته در راستای انجام این پروژه بزرگ یک فرصت مطلوب برای هرمزگان بوجود آمده و به صورت آزمایشی بخشی از سهم استان از فاز اول که فردا با دستور رییس جمهور به بهره برداری می رسد وارد مدار شده و مردم شهرستان خمیر از آب شرب سالم بهره مند شده و خواهند شد.

وی عنوان کرد: از مجموع ظرفیت یک میلیون متر مکعبی آب شیرین کن خلیج فارس، ظرفیت ۳۰ تا ۴۰ درصدی برای استان پیش شده است که در گام اول مجوز خرید تضمینی ۴۰ هزار مترمکعب آب تولیدی از وزارت نیرو دریافت شده که در فاز نخست این پروژه به صورت رسمی و با عقد تفاهم نامه که فردا به امضا خواهد رسید،

این ظرفیت برای تامین و تقویت منابع آب شرب شهر خمیر، شهر بندرعباس و جمعیت ۱۰۰ هزارنفری روستاهای حومه بندرعباس مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندار هرمزگان گفت: از ظرفیت ایجاد شده برای تامین آب مورد نیاز صنایع، بخش کشاورزی و آب شرب روستاهایی که در مسیر خط انتقال هرمزگان به کرمان قرار دارند نیز استفاده خواهد شد.

همتی اضافه کرد: زیرساخت های تمامی ظرفیت یک میلیون مترمکعب آب شیرین کن خلیج فارس به طور کامل آماده شده اما سالیانه و بر اساس توسعه صنایع، بخش کشاورزی و جمعیت هدف این طرح، فازهای بعدی مورد بهره برداری قرار می گیرد.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه دغدغه های زیست محیطی که پیش از این از سوی فعالان زیست محیطی در خصوص راه اندازی این آ آب شیرین کن خلیج فارس مطرح شده بود به طور کامل در این پروژه رعایت شده است، افزود:

این پروژه مطالعه زیست محیطی دقیقی دارد و به صورت روزانه عملکرد سیستم های سنجش آلایندگی و زیست محیطی مورد پایش و نظارت قرار می گیرد و جای هیچگونه دغدغه ای در این زمینه وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان جدیدی برای صنعتی سازی پساب آب شیرین کن ها نیز اعلام آمادگی کرده اند و طی چندسال آینده علی رغم پالایش و نظارت های کامل زیست محیطی، پساب آب شیرین کن ها به دریا برنمی گردد.

شایان ذکر است، پخش مستقیم این مراسم در محل پروژه در غرب بندرعباس با حضور استاندار هرمزگان، معاون و مشاور آب و آبفای وزارت نیرو و همچنین معاون وزارت صمت در ساعت ۱۰ صبح از طریق شبکه سراسری خبر منعکس می‌شود.

 

منبع : خبرگزاری مهر

»»» مشاهده مقالات دیگر