آب تصفیه شده و شیرین شده به وسیله دستگاه تصفیه آب صنعتی برای نوشیدن، آبیاری درختان، پر کردن استخرهای شنا و تامین آب صنایع و مشاغل استفاده می‌شود.

استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

باعث افزایش کیفیت آب مصرفی در صنایع حرارتی و برودتی می‌شود، عمر مفید تجهیزات و وسایل را بالا می‌برد رسوب گذاری و ترک خوردگی تجهیزات در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی را کاهش می‌دهد باعث مدیریت مناسب و درست فاضلاب می‌شود، سطح بهداشت و ایمنی تجهیزات را حفظ می‌کند، باعث کاهش آسیب‌ های زیست‌ محیطی می‌گردد از کمبود آب جلوگیری می‌کند و امکان کنترل بیشتری بر روی مصرف آب فراهم می‌آورد.

صنعت کشاورزی، دریایی، تولید دارو صنایع نفت، گاز و پتروشیمی صنایع تولید مواد شیمیایی تصفیه آبهای زیر زمینی مانند چاه‌ها، قنات ها و نهرهای زیر زمینی تصفیه آبهای بسیار شور مانند آب دریاچه‌ها، دریاها و اقیانوس ها تصفیه آبهای شیرین و دارای سختی بالا تصفیه آبهای سطحی مانند رودخانه‌ها و چشمه‌ها تصفیه آب دیگهای بخار، مبدل های حرارتی، برج‌های خنک کننده، سیستمهای حرارتی و برودتی تصفیه نهایی پسابهای صنعتی تصفیه آب در کارواش ‌ها نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی ,دستگاه تصفیه آب صنعتی طی ۴ مرحله آب را تصفیه و شیرین می‌کند و تمام ناخالصی‌ها و آلودگی‌های درون آن را از بین می‌برد. این دستگاه با استفاده از اسمز معکوس فرآیند تصفیه و شیرین سازی را انجام می‌دهد و املاح موجود و ذرات معلق را حذف می‌کند. این ۴ مرحله کلی تصفیه به وسیله دستگاه تصفیه آب صنعتی عبارتند از:

۱. پیش ‌تصفیه آب

آلودگی‌های موجود در آب در مرحله پیش ‌تصفیه توسط فیلترهای شنی، فیلترهای کربنی و فیلترهای رسوب گیر حذف می‌شوند و از بین می‌روند. فیلترهای شنی، املاح و ذرات معلق را حذف می‌کنند و فیلترهای کربنی رنگ، بو، مزه و کلر آزاد موجود در آب را از بین می‌برند.

۲.پمپاژ با فشار بالا

برای از بین بردن یون‌ها و نمک‌های موجود باید از روش اسمز معکوس و ایجاد فشاری بیشتر از فشار اسمزی استفاده کرد. این فشار بالا توسط پمپ ‌های طبقاتی و در برخی موارد پمپ‌های پیستونی ایجاد می‌شود.

فیلتراسیون و تصفیه نهایی آب

این مرحله که با نام فیلترهای اسمز معکوس نیز شناخته می‌شود، تصفیه نهایی آب است و یون ها با روش اسمز معکوس حذف می‌شوند.

گند زدایی آب خروجی

در این مرحله که مرحله نهایی است، علاوه بر حذف مواد معلق، رنگ، بو، مزه، یون ها و نمک ها، انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروب ها نیز از بین می‌روند. گند زدایی آب خروجی به منظور حذف ویروسها و باکتری‌ها، با استفاده از فیلترهای اشعه فرابنفش (UV) انجام می‌شود و آب تولید شده کاملا سالم و با کیفیت می‌باشد.

نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای نصب درست و اصولی دستگاه تصفیه آب صنعتی باید مواردی را رعایت کنید:

انتخاب محل مناسب برآورد متراژ اولیه مکان نصب دستگاه بررسی شرایط مورد نیاز برای دستگاه چک کردن حجم آب ورودی و میزان فشار اولیه چک کردن میزان آب ورودی به مخازن ذخیره مشخص کردن مسیر فاضلاب کنترل مشخصات برق ورودی استفاده از یک پمپ کمکی برای تامین میزان آب ورودی از مخزن اولیه محل نصب دستگاه باید سرپوشیده باشد. طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی برای طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی نیاز است به ۴ مورد اصلی توجه شود و طراح براساس این ۴ مورد طراحی را انجام دهد.

آب ورودی به دستگاه باید آنالیز شود. این اصلی ترین آیتم برای طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی می‌باشد. نوع آب ورودی به دستگاه باید مشخص باشد و در اختیار طراح قرار بگیرد تا طراح بتواند برای انتخاب نوع فیلتر و متریال، بهتر تصمیم بگیرد. ظرفیت دستگاه باید بعد از آنالیز آب ورودی تعیین گردد. ظرفیت دستگاه تصفیه آب صنعتی با توجه به نوع و تعداد ممبران ها و فیلترها تعیین می‌شود. حداقل ظرفیت برای دستگاه تصفیه آب صنعتی ۵ متر مکعب در شبانه روز و ظرفیت حداکثری برای آن وجود ندارد. آب خروجی از دستگاه نیز باید حتما آنالیز شود.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی به عوامل و پارامترهای زیادی نظیر میزان آلایندگی آب ورودی، نحوه طراحی، جنس و کیفیت قطعات و تجهیزات استفاده شده در ساخت دستگاه، جنس لوله‌ها، ظرفیت، نوع پمپ، نوع فیلترها، نوع ممبران، هدایت الکتریکی آب ورودی، برند و شرکت تولید کننده بستگی دارد و با توجه به این موارد تعیین می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی از اجزا و بخش های زیادی تشکیل شده است که در زیر به آنها اشاره شده است.

شاسی: تمام قطعات آب شیرین کن‌های صنعتی بر روی شاسی مونتاژ می شوند و شاسی نگهدارنده قطعات و تجهیزات تشکیل دهنده این دستگاه می باشد.

فیلتر شنی: فیلتر شنی املاح و ذرات معلق موجود در آب را از بین می برد.

فیلتر کربنی: فیلتر کربنی رنگ، بو، مزه، کلر و سایر آلاینده های موثر بر عملکرد و عمر دستگاه را از بین می برد و طعم و بوی آب تولیدی را بهبود می بخشد.

فیلتر کارتریج: فیلتر کارتریج به عنوان فیلتر پولیش نهایی استفاده می شود و آلودگی های سنگین و انواع میکروب ها را از بین می برد.

-بوستر پمپ: بوستر پمپ که به آن پمپ تقویت کننده نیز گفته می شود، برای افزایش فشار آب و رساندن فشار به سطح ایده آل استفاده می گردد.

پمپ تقویت کننده: پمپ تقویت کننده، فشار آب به داخل واحد RO را افزایش می دهد.

پمپ فشار بالا: پمپ فشار بالا برای المنت ها جریانی یکنواخت فراهم می کند.

 

-ممبران: ممبران که هسته اصلی دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد، آب شور و آب دریا را تصفیه می کند و در بازیابی پساب های صنعتی و شهری استفاده می شود. ممبران که به آن غشاء نیمه تراوا نیز گفته می شود، این قابلیت را دارد تا ۹۹ درصد املاح و ذرات موجود در آب را از بین می برد.

-وسل: وسل همان محفظه ای است که ممبران در آن قرار می گیرد.

-سیستم تزریق ضد رسوب و آنتی اسکالانت: این سیستم که به آن دوزینگ پمپ نیز گفته می شود، ماده ضد رسوب و آنتی اسکالانت را به آب اضافه می کند و از پوسته پوسته شدن غشاها و ممبران جلوگیری می نماید.

 

-محفظه تحت فشار: محفظه تحت فشار که با فایبرگلاس تقویت شده است، از غشاها در برابر فشارهای زیاد جلوگیری می کند.

-گیج فشار: گیج فشار بر فشار موجود در یک خط آب نظارت می کند و هم می تواند مستقیما روی هر خط آب نصب شود و هم روی صفحه کنترل نصب گردد

 

-TDS متر: TDS متر تمام مواد جامد محلول موجود در آب و مقدار شفافیت آب را مشخص می کند.

-فلومتر: فلومتر سرعت جریان، مقدار گاز و سیال داخل لوله را اندازه گیری می کند. فلومتر همچنین حجم آب موجود در دستگاه را کنترل می کند و برای انجام این کار هم تنظیمات دستی دارد و هم تنظیمات اتوماتیک.

لوله ها: لوله ها به بخش های مختلف دستگاه آبرسانی می کنند. لوله های فشار پایین از جنس یو پی وی سی هستند و لوله های فشار بالا جنس استیل دارند.

سوییچ فشار بالا: سوییچ فشار بالا زمانی که آب مخزن پر شود، دستور خاموش کردن دستگاه را می دهد.

-سوییچ فشار پایین: سوییچ فشار پایین زمانی که آب مخزن کم شود، دستور روشن شدن سیستم را می دهد.