سمنان- استاندار سمنان با اشاره به راهکارهای بخش تولید و صنعت استان سمنان ، گفت: تأمین آب و برطرف کردن موانع پیش‌رو در این مسیر، نیاز اصلی توسعه تولید و بخش صنعت در استان است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا آشناگر بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان به میزبانی استانداری با بیان اینکه تأمین آب و برطرف نمودن موانع پیش رو در این مسیر، نیاز اصلی توسعه تولید و بخش صنعت در استان سمنان است، ابراز داشت: رفع موانع تولید از مهم‌ترین پشتیبانی‌ها در حوزه تحقق شعار سال است.

وی با بیان اینکه یکی از موانع جدی تولید و توسعه در استان، مساله تامین‌آب است که باید در بحث بُرش استانی مبتنی بر ظرفیت‌های استان برای تحقق شعار سال، مَد نظر قرار بگیرد، ابراز کرد: پیگیری‌ها برای تأمین آب در استان از چندین مجری در دستور کار قرار دارد.

تأمین آب برای فلات مرکزی

استاندار سمنان گفت: انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی یکی از این موارد است که اقداماتی در این حوزه از جمله مکاتبه با رئیس جمهور و پیگیری برای ورود سرمایه‌گذار برای اجرای پروژه در حال انجام است. همچنین مبحث استفاده از پساب نیز توسط شهرداری سمنان در حال انجام است که لازم است در این خصوص با هماهنگی و مساعدت دستگاه‌های مرتبط، تسریع صورت گیرد تا با تأمین آب در استان، بخش صنعت ما معطل تأمین آب نباشد.

آشناگر با بیان اینکه به هیچ عنوان، امروز و با شرایط فعلی استان، مجوز استقرار صنایعی که نیاز به آب فراوان دارند داده نمی‌شود و در شرایط فعلی شاهد رونق صنایع آب بَر در استان سمنان نخواهیم بود، گفت: تحقق شعار سال به عنوان یک وظیفه برای دستگاه‌های اجرایی و یک استراتژی برای بخش خصوصی است که نیاز است بُرش استانی در خصوص ارائه راهکارها برای تحقق شعار سال توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان در دستور کار قرار گیرد.

تصویب ۲ پیشنهاد در سطح کشور

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه در سال قبل، ۱۱ جلسه اصلی شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی همراه با ۳۰ جلسه کارشناسی برگزار و ۱۹ مصوبه برای استان تصویب شد، گفت: از ۱۹ مصوبه این شورای در سال گذشته، ۱۲ مورد تحقق یافت. این مصوبات کارگشایی مطلوبی در بحث تولید، صنعت و بازرگانی استان داشته است.

علی اصغر جمعه‌ای افزود: ۱۰ مصوبه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان با ویژگی کشوری پیشنهاد شده که دو مورد تاکنون به تصویب کشوری رسیده و مابقی نیز در دست اقدام است.

وی گفت: مشکلات حوزه کسب و کار، تعهدات ارزی، تأمین آب به عنوان دغدغه اصلی صنعت در استان، مسائل مرتبط با قانون هوای پاک، تعیین تکلیف واحدهای تملیکی توسط بانک‌ها، بررسی مشکلات حوزه معدن، نوسازی ماشین آلات معادن و دیگر موارد، از اهم مباحث پیگیری شده توسط این شورا در سال گذشته بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر