معاون مهندسی و توسعه شرکت آب‌ و فاضلاب مازندران، گفت: تعمیر و تجهیز شبکه آب قائم‌ شهر، ۸۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، عزیز یزدان‌پناه، بعدازظهر سه‌ شنبه در مراسم بهره‌برداری از چاه آب شرب روستای ملک‌ کلای قائم‌شهر، اظهار داشت: مازندران با دارا بودن منابع فراوان آب سطحی، به علت اینکه سرمایه‌گذاری مناسب انجام نشده، از لحاظ تصفیه آب شرب و صنعتی و تأمین آب دچار مشکل است.

وی تصریح کرد: بیش از ۸۸ درصد از منابع مصرفی استان از چاه ها و مقدار محدودی هم از بارندگی ها تأمین می‌شوند.

یزدان‌پناه با اشاره به آمار کشوری تأمین آب‌شرب شهری که ۴۵ درصد است، عنوان کرد: این رقم در استان مازندران کمتر از ۱۲ درصد است.

وی به مشکلات بخش فاضلاب اشاره کرد و گفت: ۱۳ میلیارد تومان در بخش فاضلاب هزینه کردیم و بیش از ۱۳ کیلومتر شبکه را انجام دادیم اما احداث تسویه خانه هنوز باقی مانده‌است.

وی با اظهار تأسف از اینکه قائم‌ شهر دومین شهر استان در مقوله هدر رفت آب است، گفت: حدود ۶۰۰ کیلومتر شبکه موجود آب در قائم‌شهر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد اما بیش‌ از ۱۵۰ کیلومتر آن فرسوده‌ است که برای استاندارد سازی، در سال گذشته ۱۵ کیلومتر با هزینه یک میلیاردو۴۰۰ میلیون تومان اصلاح شد اما برای رفع کل مشکل شبکه آب قائم‌شهر به ۸۰ میلیارد تومان نیازمندیم.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب مازندران، با انتقاد از نرخ نازل آب در استان، بیان کرد: آب نتوانسته جایگاه مناسبی در سبد هزینه خانوارهای مازندرانی پیداکند.

عبدارضا سعیدی رئیس شبکه آب‌ و فاضلاب قائم‌ شهر با اشاره به احداث چاه آب شرب ملک‌کلا، اظهار داشت: حفر، تجهیز و بهره‌ برداری از این چاه همزمان با احداث خط انتقال آن، صورت گرفته‌است.

وی در خصوص مشخصات این پروژه، تصریح کرد: حفر این چاه در سال ۱۳۹۶ آغاز و با صرف اعتبار یک‌میلیاردو۱۲۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید و ۳‌هزارو۵۰۰ خانوار از آن بهره‌مند می‌شوند.

سعیدی افزود: حفر یک حلقه چاه‌ آبدهی ۵۰ لیتر در ثانیه، احداث اتاقک ۴۰ متری، محوطه سازی به مساحت ۳۰۰ متر، حصارکشی به طول ۸۰ متر و ارتفاع ۳ متر و احداث خط انتقال نیرو به قدرت ۱۰۰ کیلو وات از دیگر مشخصات این پروژه محسوب می‌شود.