اصفهان- ابر پروژه تقاطع غیر همسطح سردار شهید سلیمانی عصر امروز با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از بزرگترین تقاطع‌های پروژه رینگ چهارم حفاظتی اصفهان، مجموعه پل‌های شهید سلیمانی در مجاورت کارخانه قند است.
این پروژه به صورت پنج پل و تقاطع غیرهمسطح پیش‌بینی شده که در چهار سطح اجرا می‌شود. احداث این پروژه عظیم از فروردین ۱۳۹۸ آغاز شد و در مدت ۲۰ ماه به پایان رسید.

این پروژه پنج قطعه پل در چهار سطح مختلف را شامل شده و یک و نیم کیلومتر از طول حلقه رینگ حفاظتی شهر یا حلقه چهارم ترافیکی شهر اصفهان است که
مجموعه‌های از پل‌ها و تقاطع‌های غیرهمسطح را شامل شده، از شرق اصفهان از تقاطع غیرهمسطح در کنار کارخانه
قند آغاز می‌شود، شمال اصفهان را دور میزند و به شهرهای اطراف همچون خمینی شهر، درچه و شهر ابریشم می‌رسد. گفته می‌شود با بهره‌برداری از این ابرپروژه معضلات چندین ساله شهر در حوزه ترافیک، تصادفات جاده‌ای و آلودگی هوا مرتفع خواهد شد.

ابر پروژه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح سردار شهید سلیمانی در نقطه صفر کیلومتر حلقه حفاظتی واقع شده و حلقه حفاظتی به طول ۷۸.۲ کیلومتر از این نقطه آغاز می‌شود.

پل‌های شماره یک و پنج پروژه بزرگ تقاطع غیر همسطح شهید سلیمانی سال گذشته بهره‌برداری شد.

پل شماره یک این پروژه به طول ۴۹۳ متر و ارتفاع ۱۴ متر است که مسیر شرق به جنوب (یزد به شیراز) را تکمیل می‌کند و مهمترین پل برای حذف تردد خودروهای سنگین به داخل خیابان جی و ارغوانیه است. پل شماره پنج پروژه شهید سلیمانی مسیر شمال به شرق (تهران به سمت یزد) نیز به طول ۱۲۵ متر پل سازی در عمق منهای هفت متر جهت تسهیل عبور و مرور و دسترسی شهروندان احداث شده و بهره‌برداری شده است.

امروز نیز پل‌های شماره دو، سه و چهار پروژه مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح شهید سلیمانی بهره‌برداری شد.

پل شماره یک (جبهه شرق به جنوب) به طول ۴۹۵ متر در عرض ۱۴ متر، پل شماره ۲( جبهه جنوب به شمال) به طول ۲۰۰ متر و عرض ۱۸ متر، پل شماره سه (جبهه جنوب به شمال) به طول ۱۸۸ متر و عرض ۱۸ متر و پل شماره چهار به طول ۱۰۶ متر و عرض ۱۹ متر بوده همچنین مجموع مساحت پل سازی ۱۷ هزار و ۵۰۰ مترمربع است.

در پروژه سردار شهید سلیمانی برای عملیات عمرانی، آزاد سازی، رفع معارضات تاسیساتی، ایجاد شبکه برق و روشنایی، احداث فضای سبز، خرید و نصب تجهیزات ترافیکی، زیباسازی و انتقال پساب ۲۱۷ میلیارد تومان هزینه شده است.

در پروژه مجموعه پل‌ها و تقاطع‌های غیر همسطح سردار شهید سلیمانی که نقش مهمی در توسعه منطقه شرق اصفهان خواهد داشت، ۸۳۰۰ تن آرماتور مصرفی، ۷۰ هزار مترمکعب بتن‌ریزی ،۵۰۰ هزار متر مکعب عملیات خاکی، ۶۰ هزار تن آسفالت، ۲۰۶ هزار مترمربع آزادسازی اراضی کارخانه قند و حومه، احداث هفت هکتار فضای سبز و ۱۲۰ هزار متر مکعب عملیات خاکی فضای سبز انجام شده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر