مدیر امور نظارت بر خطوط انتقال و تونل شرکت فاضلاب تهران گفت: دومین تونل بلند انتقال فاضلاب تهران به صورت مکانیزه با هدف جمع‌آوری فاضلاب مناطق مرکزی و غرب تهران به طول تقریبی ۱۲ کیلومتر در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

داود سعادت‌لطفی با اعلام این خبر افزود: دومین تونل بلند انتقال فاضلاب تهران به صورت مکانیزه رو غرب با ظرفیت عبوری ۱۷ مترمکعب در ثانیه، جمعیتی معادل سه میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از جمعیت شهر تهران را زیر پوشش خدمات طرح فاضلاب تهران قرار می‌دهد.

او گفت: این تونل با قطر داخلی سه متر از مسیر ۳۰‌متری ‌جی، بزرگ‌راه آیت‌الله سعیدی، خیابان زرند و بهار، بزرگ‌راه آزادگان عبور می‌کند و به مرکز تصفیه  فاضلاب فیروزبهرام منتهی می‌شود.

به گفته مدیر امور نظارت بر خطوط انتقال و تونل شرکت فاضلاب تهران این تونل به صورت مکانیزه EPB_TBM (ماشین حفاری تمام مقطع تونل از نوع متعادل‌کننده فشار زمین) با اجرای پوشش محافظتی در برابر گاز H۲S به روش HDPE ( پلی‌اتیلن با دانسیته بالا) برای نخستین بار در کشور توسط شرکت فاضلاب تهران اجرا شده است.

او ادامه داد: پروژه تونل فاضلاب‌رو غرب با مبلغ اولیه ۴۸ میلیارد ریال و با به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های شرکت فاضلاب تهران در حال حاضر ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انتظار می‌رود در دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.

 

منبع : ابفای تهران