اهواز- محیط زیست خوزستان در پی تخلیه پساب آلوده توسط پتروشیمی مسجدسلیمان از این واحد صنعتی شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محیط زیست خوزستان به دنبال تخلیه پساب آلوده توسط شرکت پتروشیمی مسجدسلیمان در روز جمعه (۲۱ خردادماه سال جاری) از این شرکت شکایت کرد.

محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در این باره اظهار کرد: به دنبال تخلیه پساب آلوده توسط پتروشیمی مسجدسلیمان به محیط اطراف از این واحد صنعتی به دلیل تهدید علیه بهداشت عمومی توسط محیط زیست به مراجع قضائی شکایت و پرونده‌ای نیز تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه این واحد صنعتی فاقد پروانه بهره‌برداری محیط زیستی است و تصفیه‌خانه این شرکت گنجایش حجمی پساب خروجی ندارد، افزود:

راه‌اندازی واحد RO (بازچرخانی آب ) برای واحد کولینگ با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و حوضچه تبخیر در حال احداث، الزامی است.

اشرفی تأکید کرد: برای جلوگیری از تکرار این حوادث مشابه، تکمیل و در مدار قرار دادن سیستم‌های کنترل آلودگی فاضلاب صنعتی اقدامی ضروری است؛ بنابراین برای تسریع در انجام این موارد از مراجع قضائی خواستار توقف فعالیت این واحد صنعتی تا تکمیل احداث مرکز تصفیه‌ فاضلاب صنعتی شده‌ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: این مجموعه باید برای دفع اصولی پساب خود حوضچه تبخیر احداث کند که این پروژه تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تکمیل و راه‌اندازی این واحد برای جلوگیری از انتشار آلودگی شرکت، ضروری است.

وی بیان کرد: به دنبال این تخلیه و علاوه بر تخلیه یاد شده، حوادث مشابه‌ای در یک ماه گذشته رخ داده است که در این زمینه نیز تعدادی از دام‌های اهالی منطقه تلف شدند که بررسی علت مرگ این دام‌ها توسط دامپزشکی شهرستان مسجدسلیمان در حال بررسی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: از پساب‌های تخلیه شده در محیط نمونه‌برداری شده و در آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان آنالیز شده و آلودگی پساب محرز است.

به گزارش مهر، مجتمع پتروشیمی مسجدسلیمان در شمال خوزستان با وسعت ۴۰۰ هکتار در جنوب سد گتوند و شمال غربی مسجدسلیمان در منطقه زیلایی قرار دارد که فاز اول این مجموعه با تولیدات، اوره و آمونیاک در اردیبهشت‌ماه امسال به بهره‌برداری رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر