ارومیه- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: مزارع الگویی و نمایشی زراعت چوب در آذربایجان با روش های آبیاری نوین در زمینه زراعت چوب با هدف ترغیب کشاورزان برای فعالیت در این بخش ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رسول جلیلی ظهر شنبه در جلسه طرح مزارع الگویی و نمایشی زراعت چوب در آذربایجان و هماهنگی برنامه‌های هفته منابع طبیعی با بیان اینکه آذربایجان غربی در زمینه زراعت چوب جزو استان‌های برتر کشوری به شمار می‌رود، افزود:

با توجه به خشک شدن دریاچه ارومیه و کاهش منابع آبی در سال‌های اخیر زراعت چوب در استان تحت شعاع قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ایجاد مزارع الگویی و نمایشی با ارقام بازده بالا از طریق استفاده از روش‌های نوین آبیاری با توجه اشتغال و درآمد مناسب زراعت چوب می‌تواند زمینه ساز ترغیب کشاورزان برای فعالیت در این بخش باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی نیز در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر سه هزار و ۲۳۰ هکتار از عرصه‌های استان به زراعت چوب اختصاص داده شده است، گفت:

سهمیه زراعت چوب استان در سال جاری ۶۶۲ هکتار است که تاکنون همه این اراضی شناسایی شده و ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای متقاضیان زراعت چوب در استان تخصیص یافته است.

هادی قاسمی خاطر نشان کرد: با توجه به محدودیت‌های منابع آبی در حاشیه دریاچه ارومیه مقرر شده است که برای صرفه جویی در مصرف آب از پساب فاضلاب تصفیه شده درجهت زراعت چوب استفاده شود.

وی یادآور شد: در سال جاری برای ۱۶۷ هکتار، تسهیلات زراعت چوب اختصاص داده شده است و ۴۷۵ هکتار نیز چه به صورت زراعت چوب و چه به صورت حاشیه کاری متقاضی دریافت تسهیلات زراعت چوب هستند.

قاسمی با اشاره به اینکه میزان نهال کاری در استان کاهش یافته است، افزود: درصدد هستیم میزان اراضی ملی که به زراعت چوب اختصاص داده شده را با ابزارهای تشویقی نظیر تسهیلات بانکی و ارائه نهال رایگان توسعه دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه زراعت چوب از جمله طرح‌های خوب در راستای مقابله با تخریب جنگل است، گفت:

تلاش داریم اراضی ملی را با ابزارهای تشویقی نظیر تسهیلات بانکی با سود ۱۳ درصد و تنفس چهار ساله و همچنین ارائه نهال رایگان در اختیار متقاضیان دارای شرایط قرار دهیم.

قاسمی گفت: برای اجرای طرح مزارع الگویی و نمایشی زراعت چوب در آذربایجان، درختان مختلفی مد نظر بوده ولی به توجه به اینکه صنوبر در اقلیم این استان، ثابت شده است، از این درخت برای اجرای طرح زراعت چوب استفاده می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در ادامه به برنامه‌های هفته منابع طبیعی امسال اشاره کرد و افزود:

هفته منابع طبیعی و آبخیزداری سال ۹۹ با شعار همه باهم، جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی، همزمان با سراسر کشور در استان آذربایجان غربی نیز با حضور اقشار مختلف مردم و همکاری ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط، البته با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: امسال ۱۵ اسفند مصادف شده است با روز جمعه، که برنامه ملاقات و دیدار حضوری با نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان ارومیه و برنامه غرس نهال در مصلّی امام خمینی (ره) خواهیم داشت، و اگر شرایط کرونایی اجازه برگزاری نماز جمعه را بدهد قبل از خطبه‌ها سخنرانی کوتاهی در خصوص اهمیت منابع طبیعی در نمازجمعه خواهیم داشت.

ایزدیار مدیرعامل بانک کشاورزی آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه تاکنون ۵۰ نفر برای دریافت تسهیلات در زمینه زراعت چوب به بانک کشاورزی معرفی شده است، گفت:

تسهیلات این بخش با سود ۱۳ درصد با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری و بانک به متقاضیان پرداخت می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر