مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کردستان به تصفیه ۷۰ درصد فاضلاب در این استان اشاره کرد و گفت: این عدد ۲،۵ برابر میانگین کشوری است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، محمدحسین محمدی با اشاره به اینکه ۳۴۰ هزار فقره انشعاب فاضلاب تحت پوشش شرکت آبفا است، اظهارداشت: شش تصفیه ‌خانه فاضلاب در شش شهر استان کار تصفیه و جمع ‌آوری فاضلاب را انجام می ‌دهد.

وی خدمات آب و فاضلاب را پیش از انقلاب به دلیل نبود متولی تخصصی دارای مشکل دانست و افزود: در بخش فاضلاب، قبل از انقلاب شبکه مدرن و تأسیسات تصفیه در استان وجود نداشته و شبکه‌ های سنتی در اغلب شهرها نیز کارایی لازم را برای جمع ‌آوری فاضلاب نداشتند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان ادامه داد: بعد از انقلاب اولین کار اساسی که در این حوزه انجام شد، تخصصی کردن دستگاه متولی حوزه آب و فاضلاب و تعیین و تأسیس شرکت آبفا در سال ۶۹ به عنوان متولی خدمات در این حوزه بود.

محمدی با بیان اینکه در حوزه فاضلاب سیستم مناسبی در اول انقلاب وجود نداشت، یاد آور شد: در بدو تأسیس شرکت آبفا از ۶۳۵ هزار نفر جمعیت استان ۴۶۳ هزار نفر معادل ۷۳ درصد تحت پوشش شبکه جمع ‌آوری فاضلاب سنتی بودند، ضمن اینکه ۷۵۰ کیلومتر شبکه فاضلاب وجود داشت.

وی به وجود ۷۹ هزار انشعاب فاضلاب شناسایی شده در ۱۰ شهر استان پیش از تأسیس شرکت آبفا اشاره کرد و بیان کرد: در حال حاضر از جمعیت شهری یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری، بیش از ۹۵ درصد تحت پوشش شبکه جمع ‌آوری فاضلاب بوده و حدود دو هزار کیلومتر شبکه مدرن فاضلاب نیز در استان وجود دارد.