بخشی ازآب قنات مهدی‌آباد و مسیل سرخه‌حصار برای مواجه با بحران کم‌آبی ذخیره‌سازی می‌شود

خشکسالی موضوع جدی است که این روزها با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و افزایش مصرف آب، در مورد آن بسیار شنیده‌ایم.

همشهری آنلاین_سارا جعفرزاده:  در چند سال اخیر استفاده بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی و قنات‌ها باعث شده حالا در وضعیت هشدار و بحران قرار بگیریم. هر چند خشکسالی امری طبیعی است و باید این بحران مدیریت شود. در این زمینه، یکی از اقداماتی که شهرداری منطقه ۸ برای مواجهه با بحران کم‌آبی در نظر گرفته، ذخیره‌سازی آب قنات مهدی‌آباد و آب مسیل سرخه‌حصار در ۳ نقطه از منطقه است.

شهرداری با این اقدام ۲ هدف عمده را دنبال می‌کند. هدف اول ذخیره و تصفیه آب برای مواقع بحران از جمله خشکسالی و هدف دوم مربوط به آبیاری مکانیزه فضای سبز است. این اقدام برای نخستین بار است که در منطقه ۸ اتفاق می‌افتد و با توجه به نشانه‌های خشکسالی مسئولان این منطقه تصمیم به مدیریت بحران پیش از وقوع آن گرفته‌اند.

کمبود آب، معضلی است که تمام مناطق تهران به دلیل کاهش آب‌های زیر سطحی با آن مواجه هستند. برای ساماندهی شبکه آبرسانی و رفع مشکل احتمالی کمبود آب، شهرداری منطقه ۸ مطالعاتی را انجام داده و اقدام به جانمایی مخازن در نقاط مختلف منطقه کرده است. از سال‌ها قبل چندین حلقه چاه آب در منطقه وجود داشته که آبیاری فضای سبز منطقه به وسیله ذخایر آب این چاه‌ها انجام می‌شد اما با توجه به اخطارهای اداره آب و فاضلاب و استانداری مبنی بر احتمال پایان ذخایر آبی، در حال حاضر با نظر کارشناسان خدمات شهری و اکیپ‌های مطالعاتی، ۳ مخزن پلی‌اتیلن و بتنی برای ذخیره آب و آبیاری فضای سبز در منطقه جانمایی شده است.

یکی از منابع تأمین آب برای آبیاری فضای سبز در منطقه ۸، قنات قدیمی مهدی‌آباد است که منبع غنی از آب محسوب می‌شود که اگر ذخیره‌سازی آب آن به درستی صورت نگیرد این قنات هم خشک می‌شود. برای پیشگیری از این اتفاق ناگوار، مسئولان از سال گذشته تاکنون به جای استفاده از این منبع آب، به فکر ذخیره‌سازی آن افتاده‌اند، که اقدام بسیار مثبتی است.