واگذاری پساب مرکز تصفیه فاضلاب به شهرداری تهران برای تامین آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز و بوستان‌های شهری به مناطق شهرداری از سال ۱۴۰۰ آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، مینا رفعتی، مدیر دفتر تجهیزات و منابع مالی شرکت فاضلاب تهران با اعلام این خبر گفت: این اقدام در چارچوب عملیاتی‌شدن تفاهم‌نامه جامع سازوکار تامین پایدار آب فضای سبز تهران میان وزارت نیرو و شهرداری تهران انجام خواهد شد که علاوه بر جبران مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی، اثر بسیار زیادی در حفاظت از ذخایر آب زیرزمینی دارد.

وی ادامه داد: نخستین نشست کارگروه کارشناسی تفاهم‌نامه با مشارکت نمایندگان شرکت آب منطقه‌ای، شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شرکت فاضلاب تهران تشکیل شد و در فاز اول، مراحل واگذاری پساب مرکز تصفیه فاضلاب به شهرداری بر اساس مدل‌های اقتصادی و مالی در دستور کار قرار گرفت. این تصفیه‌خانه‌ها شامل تصفیه‌خانه‌های جنوب تهران، غرب تهران (فیروز بهرام)، شهرک شهید محلاتی، زرگنده، صاحبقرانیه، قیطریه، اکباتان و شهرک غرب است.

به گفته مدیر دفتر تجهیزات و منابع مالی شرکت فاضلاب تهران، در صورتی که تعرفه پساب در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تایید شود و در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب برسد، از سال ۱۴۰۰ امکان جایگزینی دست‌کم ۴۰ میلیون متر مکعب از روان آب‌ها و آب‌های سطحی با استفاده از پساب مرکز تصفیه فاضلاب محقق می شود.

به گفته این مقام مسئول در گام‌های بعدی اجرایی‌شدن این تفاهم‌نامه مقرر شده است پساب ۱۷ مرکز تصفیه فاضلاب شهر تهران، شامل تصفیه‌خانه‌های در دست بهره‌برداری و پیش‌بینی‌شده در طرح جامع به شهرداری تهران تحویل داده شود که در این صورت میزان پساب تحویلی به شهرداری تا سال افق طرح (سال ۱۴۱۰) به میزان ۱۴۵ میلیون مترمکعب در سال بر اساس برنامه زمان‌بندی تکمیل تصفیه‌خانه‌ها افزایش می یابد.

 

منبع: خبرگذاری مهر