به منظور اعتراض به تصمیم توکیو به رهاسازی آب‌های آلوده در دریا وزارت امور خارجه چین سفیر ژاپن را احضار کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه چین سفیر ژاپن در این کشور را به منظور اعتراض به تصمیم توکیو برای آزاد کردن پساب نیروگاه هسته‌ای «فوکوشیما»، فراخواند.

«وو ژیانگهائو» دستیار وزیر امور خارجه چین در دیدار با «هایدیو تارومی» سفیر ژاپن در پکن گفت: تصمیم ژاپن، مسائل جهانی مربوط به محیط زیست اقیانوسی، سلامت عمومی بین‌المللی و امنیت مردمانی که در کشورهای همسایه زندگی می‌کنند را نادیده می‌گیرد.

دستیار وزیر امور خارجه چین در این خصوص ادامه داد: این تصمیم احتمالاً قوانین و مقررات بین‌المللی را نیز نقض می‌کند. این اقدام درخور یک کشور مدرن و متمدن نیست. چین نارضایتی عمیق و مخالفت جدی خود را علیه آن اعلام می‌کند.

این در حالیست که به دلیل تصمیم توکیو برای رها سازی آب‌های آلوده نیروگاه فوکوشیما در دریا، کره جنوبی نیز پیشتر سفیر ژاپن در سئول را برای ادای توضیحات فراخواند.

در حال حاضر ۱.۲۳ میلیون تن آب آلوده در محل این نیروگاه نگهداری می‌شود و با توجه به اینکه فضای موجود برای نگهداری آب آلوده در حال اتمام است، مقامات دولتی ژاپن ناچار به تصمیم‌گیری فوری در این رابطه شده‌اند.

بسیاری از فعالان محیط زیست نسبت به طرح‌های مورد بررسی دولت برای مدیریت آب‌های آلوده این نیروگاه معترض بوده و بسیاری از کشاورزان و ماهیگیران محلی از بازگرداندن آب آلوده به اقیانوس اظهار نگرانی کرده‌اند.

لازم به ذکر است که زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ میلادی، سبب فاجعه اتمی فوکوشیما و نشت مواد رادیو اکتیو شد. متخصصان این حادثه را بعد از حادثه چرنوبیل بزرگ‌ترین فاجعه اتمی تاریخ می‌دانند.

 

 

منبع: خبرگزاری مهر