مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به صدور مجوز آب شیرین‌ کن استان بوشهر به ظرفیت ۱۵۰ هزار مترمکعب گفت: ۳۰ درصد این پروژه‌های آب‌ شیرین‌ کن در دشتستان قرار دارد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازبوشهر، عبدالحمید حمزه‌پور عصر امروز در نشست با نماینده مردم دشتستان در مجلس با بیان  اینکه توجه ویژه‌ای به تامین آب شامیدنی در شهرها و روستاهای دشتستان شده است اظهار داشت: در ۲ سال گذشته طرح‌های مهم ابرسانی در استان بوشهر از جمله دشتستان اجراء شد که با وارد مدار شدن آنها مشکل ابرسانی نقاط شهری و روستایی برطرف شده است.

وی، نوسازی شبکه آبرسانی را یکی از برنامه‌های مهم دانست و بیان کرد: در این راستا برای اصلاح شبکه آبرسانی، شرکت‌های آب و فاضلاب شیراز و مشهد در اصلاح شبکه‌های فرسوده دشتستان همکاری و خدمات قابل توجهی ارائه کردند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه کاهش هدررفت آب یکی از برنامه‌های مهم این شرکت است خاطر نشان کرد: شبکه آبرسانی دالکی بیش از ۶۰ درصد هدررفت آب داشت که ۲۵ کیلومتر شبکه آبرسانی این شهر نوسازی شد.

حمزه‌پور از حفر و تجهیز ۱۲ حلقه چاه آب در دشتستان خبر داد و بیان کرد: این چاه‌ها با اعتباری افزون بر ۲۰ میلیارد ریال حفر و تجهیز شده و اکنون آماده بهره‌برداری است که در زمان‌های بحرانی وارد مدارد تولید می‌شود.

وی، با اشاره به اجرای طرح‌های آب شیرین‌ کن استان بوشهر تصریح کرد: مجوز آب شیرین‌ کن به ظرفیت ۱۵۰ هزار مترمکعب در استان بوشهر صادر شده که  ۳۰ درصد این پروژه‌ها در دشتستان قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با بیان اینکه بخشی از پروژه‌های آب شیرین‌ کن استان بوشهر در حال اجراء است گفت: پروژه آب شیرین‌ کن برازجان به ظرفیت ۱۷ هزار مترمکعب  در مرحله  انتخاب پیمانکار و سرمایه گذار است و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

حمزه‌پور از پیشرفت ۵۰ درصدی پروژه آب شیرین‌ کن ۳۵ هزار متر مکعبی بوشهر خبر داد و بیان کرد: تلاش می‌شود این پروژه امسال وارد مدار تولید شود.

وی، اجرای پروژه آب شیرین‌ کن سعدآباد آب‌پخش و دالکی، وحدتیه را از دیگر پروژه‌ها دانست و افزود: با وارد مدار شدن پروژه‌های آب شیرین‌ کن ، منابع آبی استان بوشهر افزایش می‌یابد که نقش تاثیرگذاری در تامین آب پایدار شهرها و روستاها دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه هم اکنون ۸۰ درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر در دیگر استان‌ها قرار دارد تصریح کرد: با تکمیل پروژه‌های آب شیرین‌ کن نیاز  استان به منابع آبی دیگر استان‌ها کاسته می‌شود.

حمزه‌پور با بیان اینکه شیرین سازی آب دریا یکی از اولویت‌ها است خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه پنجم توسعه استان‌های ساحلی باید ۳۰ درصد منابع آبی خود را از طریق شیرین سازی آب دریا تامین کنند که این مهم در دستور کار قرار دارد.

وی، با تاکید بر افزایش مخازن ذخیره آب در دشتستان تصریح کرد: اکنون طرح مخزن ذخیره آب برازجان به حجم ۱۵ هزار متر مکعب طراحی شده و ساخت مخزن ذخیره آب در دیگر شهرها و روستاهای دشتستان در دست اجراء است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر  با اشاره به افزایش سرانه مصرف آب گفت: سرانه مصرف آب برای هر نفر ۱۵۰ لیتر در شبانه روز تعیین شده و این در حالی است که این میزان در استان بوشهر بیش از ۴۰۰ لیتر است.

حمزه‌پور با بیان اینکه قطع انشعاب آب خانه باغ‌ها در  دستور کار قرار دارد تاکید کرد: در برخی نقاط استان بوشهر آب آشامیدنی که با مشکلات فراوانی تامین، تولید و توزیع می‌شود برخی افراد در آبیاری درختان، دام  و دیگر مصارف غیرمتعارف استفاده می‌کنند که این مهم سبب بروز مشکلات آبرسانی می‌شود از این نظر قطع انشعاب آب خانه باغ‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه برخی آبادی‌های دشتستان با تانکر آبرسانی می‌شود افزود: کارکنان شرکت آب و فاضلاب به صورت جهادی شبانه‌روز فعالیت می‌کنند و نمی‌گذارند مشکلات مردم افزون‌تر شود.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم