کلیدهایی برای عیب یابی موثر برق.

کلیدهایی برای عیب یابی موثر برق.

تجهیزات ممکن است به دلایل مختلفی خراب شود. تماس ها و قطعات مکانیکی ممکن است فرسوده شوند. سیم ها می توانند بیش از حد گرم شوند و باز یا کوتاه شوند. قطعات ممکن است در اثر ضربه یا سایش آسیب ببینند. و غیره. تجهیزات ممکن است به روشی بسیار متفاوت از آنچه طراحی شده اند کار کنند یا اصلاً کار نکنند.

به طور معمول، هنگامی که تجهیزات از کار می افتند، احساس فوریت برای تعمیر و کار دوباره وجود دارد. اگر تجهیزات معیوب بخشی از خط مونتاژ باشد، ممکن است کل خط مونتاژ از کار بیفتد و باعث «تعطیل» غیرمنتظره و از دست رفتن درآمد شود. اگر برای تعمیر تجهیزات در یک سایت مشتری هستید، ممکن است مشتری شما را تماشا کند، زیرا می داند که برای هر دقیقه ای که صرف عیب یابی و تعمیر تجهیزات خود می کنید، هزینه می پردازد. هر یک از این سناریوها – و سناریوهای دیگر وجود دارد، می تواند فشار زیادی را برای حل سریع مشکل بر شما وارد کند.

● پس عیب یابی چیست؟
این فرآیند تجزیه و تحلیل رفتار یا عملکرد یک مدار معیوب برای تعیین مشکل مدار است. سپس شامل شناسایی جزء(های) معیوب و تعمیر مدار می شود. بسته به نوع تجهیزات، عیب یابی می تواند یک کار بسیار چالش برانگیز باشد. گاهی اوقات مشکلات به راحتی تشخیص داده می شوند و جزء مشکل به راحتی قابل مشاهده است. در موارد دیگر، تشخیص علائم و همچنین جزء معیوب ممکن است دشوار باشد. یک رله معیوب با علائم بصری سوختن باید به راحتی قابل تشخیص باشد، در حالی که پیدا کردن یک مشکل متناوب ناشی از اتصال با مقاومت بالا بسیار دشوارتر است.

● چه چیزی یک عیب یاب متخصص را می سازد؟
یکی از ویژگی های عیب یاب های متخصص این است که می توانند تقریباً هر عیب را در مدت زمان معقولی پیدا کنند. خطاهای آسان، عیوب پیچیده، همه آنها را پیدا می کنند. ویژگی دیگر این است که آنها معمولاً فقط اجزای معیوب را جایگزین می کنند. به نظر می رسد آن ها در یافتن دقیقاً چه چیزی اشتباه است، مهارت دارند. بدون آزمون و خطا در اینجا. پس راز آنها چیست؟
ممکن است فکر کنید شخصی که درک بسیار خوبی از نحوه عملکرد تجهیزات دارد، باید بتواند به طور موثر عیب یابی کند. ماهر بودن در عیب یابی به بیش از این نیاز دارد.
عیب یاب های متخصص درک خوبی از عملکرد قطعات الکتریکی دارند که در مدارهایی که با آنها آشنا هستند و حتی مدارهایی که با آنها آشنا نیستند استفاده می شود. آنها از یک سیستم یا رویکردی استفاده می کنند که به آنها امکان می دهد به طور منطقی و سیستماتیک یک مدار را تجزیه و تحلیل کنند و دقیقاً تشخیص دهند که چه چیزی اشتباه است. آنها همچنین ابزارهایی مانند چاپ، نمودار و ابزار تست را برای شناسایی اجزای معیوب درک کرده و به طور موثر از آنها استفاده می کنند. در نهایت، آنها این فرصت را داشته اند تا مهارت های عیب یابی خود را توسعه داده و اصلاح کنند.
اگر می خواهید مانند افراد حرفه ای عیب یابی کنید، باید مهارت های خود را در هر یک از این زمینه ها توسعه دهید. بیایید با جزئیات بیشتری به آنها نگاه کنیم.

1- نحوه کار مدار را درک کنید. این شامل درک عملکرد تمام اجزای مورد استفاده در مدار است. این می تواند شامل قطعاتی مانند: دکمه های فشاری، کنتاکتورها، انواع مختلف سوئیچ ها، رله ها، سنسورها، موتورها و غیره باشد. مدارهای الکتریکی معمولاً سیستم ها و اجزای مکانیکی را کنترل یا کار می کنند. همچنین باید بدانید که این جنبه‌های مکانیکی تجهیزات برای انجام کار چگونه عمل می‌کنند. شما باید بتوانید تعیین کنید که مدار در شرایط عادی چگونه کار می کند و تغییر یکی از ورودی های مدار چه تاثیری بر عملکرد مدار دارد. به عنوان مثال، وقتی یک دکمه فشاری فشار داده می شود، برای عملکرد کلی مدار چه اتفاقی می افتد. کدام رله ها روشن می شوند، کدام چراغ ها روشن می شوند، آیا پمپ شروع به کار می کند یا متوقف می شود، و غیره.

2- از یک رویکرد منطقی و سیستماتیک برای تحلیل رفتار مدار استفاده کنید. این مهم است. چندین روش وجود دارد که عیب یاب ها از آنها استفاده می کنند. آنها ممکن است مراحل یا فرآیندهای متفاوتی داشته باشند اما در موارد زیر مشترک هستند:
همه آنها به طور سیستماتیک و منطقی به مشکلات برخورد می کنند بنابراین مراحل را به حداقل می رساند و آزمون و خطا را رد می کند. یکی از این رویکردها که برای آموزش عیب‌یابی استفاده می‌شود «رویکرد 5 مرحله‌ای» نام دارد. خلاصه ای از مراحل کلیدی عبارتند از:

● مشاهده کنید اکثر خطاها سرنخ هایی در مورد علت آنها ارائه می دهند. ممکن است سرنخ های بصری مانند علائم آسیب یا عملکرد نامناسب وجود داشته باشد. استفاده از حواس دیگر خود را فراموش نکنید. صداها و بوها نیز می توانند سرنخ های ارزشمندی ارائه دهند. از طریق مشاهدات دقیق و برخی استدلال ها، می توان بیشتر ایرادات را در مؤلفه واقعی با آزمایش بسیار کمی شناسایی کرد.
● تعریف منطقه مشکل در این مرحله شما منطق و استدلال را برای مشاهدات خود اعمال می کنید تا ناحیه مشکل تجهیزات خراب را تعیین کنید.
● شناسایی علل احتمالی هنگامی که ناحیه(های) مشکل را تعریف کردید، لازم است تمام علل احتمالی نقص را شناسایی کنید.
● محتمل ترین علت را تعیین کنید پس از تهیه فهرستی از علل احتمالی، لازم است موارد را از نظر احتمال اینکه علت واقعی نقص باشند، اولویت بندی کنید.
● آزمایش و تعمیر هنگامی که محتمل ترین علت را مشخص کردید، باید آن را آزمایش کنید تا ثابت کنید مشکل وجود دارد یا خیر.

 

3- نحوه استفاده از ابزارهایی مانند چاپ، نمودار و ابزار تست برای شناسایی اجزای معیوب را بدانید. بیایید ابتدا به چاپ ها و نمودارها نگاه کنیم. برخی از موارد کلیدی که باید بتوانید از این موارد تعیین کنید عبارتند از:

● مدار چگونه باید کار کند
● مدار چه نوع ویژگی هایی دارد
● چه ولتاژهایی باید در نقاط مختلف مدار انتظار داشته باشید
● جایی که اجزا به صورت فیزیکی قرار دارند
● چگونه اجزاء در واقع به هم متصل می شوند

انواع مختلفی از ابزارهای تست برای آزمایش مدارهای الکتریکی موجود است. مواردی که انتخاب می کنید به نوع مدار و اجزای آن بستگی دارد. یک ابزار تست رایج که برای یک عیب یاب بسیار ارزشمند است مولتی متر است. این دستگاه قابلیت اندازه گیری ولتاژ و مقاومت را با برخی مترها با قابلیت اندازه گیری های دیگر مانند جریان و ظرفیت دارد. شما باید بتوانید تعیین کنید که از چه نوع ابزار تستی استفاده کنید، چه زمانی و در کجا از آن استفاده کنید، و چگونه به طور ایمن خوانش را با آن انجام دهید.

4- تمرین کنید!
عیب یابی، مانند هر مهارت دیگری، برای مهارت یافتن نیاز به تمرین دارد. تمرین می تواند دشوار باشد. بسته به شغل خود، ممکن است فرصت کافی برای تمرین عیب یابی نداشته باشید. و حتی اگر این کار را انجام دهید، کارفرمای شما ممکن است از شما نخواهد که عیب یابی را روی تجهیزاتی که به آنها وابسته است تمرین کنید. تا زمانی که به صلاحیت معقولی نرسیده اید، بهتر است عیب یابی را در یک محیط کنترل شده تمرین کنید. یکی از گزینه ها ساخت یا خرید تجهیزاتی است که می تواند برای عیب یابی استفاده شود. این تجهیزات با قابلیت اعمال عیوب به آن طراحی شده است. در اینجا می‌توانید مهارت‌های خود را در یک محیط بسیار واقعی بدون تأثیر بر تجهیزات در حال استفاده تمرین کنید. گزینه دیگری که محبوبیت بیشتری پیدا می کند استفاده از شبیه سازی کامپیوتری است. این شبیه سازی ها می توانند بسیار واقع گرایانه باشند و به شما این امکان را می دهند تا مهارت های عیب یابی خود را در یک محیط امن تمرین کنید. برخی از مزایای دیگر قابل حمل بودن، مقرون به صرفه بودن و تقریباً در هر مکانی قابل استفاده است. برخی حتی دارای یک عملکرد ارزیابی هستند که مهارت عیب‌یابی کاربر را ارزیابی می‌کند، بازخورد ارائه می‌کند و فرآیندهای عیب‌یابی آنها را ثبت می‌کند.

مهارت های خود را در هر یک از این زمینه ها مرور کنید. بهبود هر یک از آنها، همراه با دوز خوب تمرین، مهارت های عیب یابی شما را بهبود می بخشد.

کلیدهایی برای عیب یابی موثر برق.

کلیدهایی برای عیب یابی موثر برق.

 

منبع مقاله: http://EzineArticles.com/646963