چند روزی است که مردم برخی از محلات شهر سنندج از طعم و بوی آب شرب گله مند هستند اما مسئولان شرکت آب و فاضلاب کردستان تنها پاسخی که برای این وضعیت داشتند، تغییرات دمای هوا بود.

گروه استان ها: حوزه آب یکی از حوزه های حساسی است که مردم کردستان نیز به دلیل مشکلاتی که در گذشته برای آنها ملموس بوده در این زمینه بسیار حساس شده اند و از کوچکترین تغییراتی که در کیفیت آن ایجاد می شود، نگران می شوند.

حدود دو دهه گذشته بود که تانکری حاوی مواد MTBE وارد مخزن سد وحدت سنندج شد که آب شرب این شهر را تامین می کرد که نگرانی های بسیاری را برای مردم این منطقه به وجود آورد، هر چند که مسئولان همان زمان هم اعتقاد داشتند اتفاق خاصی رخ نداده است.

حدود دو هفته است که از گله مندی مردم شهرستان بیجار از بوی بد و طعم آب شرب می گذرد و همچنین در شهرستان بانه نیز حدود چند ماه قبل شاهد کیفیت نامطلوب آب بودیم و اعتراضات مردمی را به دنبال داشت و همین امر باعث شده اکنون طعم و بوی نامطلوب آب شرب در سنندج حساسیت ها را دوچندان کند، اما مسئولان همچنان این موضوع را انکار کرده و کیفیت آب شرب در کردستان را مطلوب می دانند.

 طعم و بوی آب شرب سنندج تغییر کرده است

یکی از اهالی شهر سنندج در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: کیفیت آب از لحاظ طعم و بو در خانه و محل کارم که در منطقه ای دیگر در شهر است بسیار متفاوت بوده و به راحتی می توان این تفاوت را حس کرد.

حسین اسدی اظهار داشت: در واقع در محل کار به هیچ عنوان نمی توان از آب آشامیدنی که از طریق لوله کشی به داخل مغازه آمده استفاده کرد چرا که قابل خوردن نیست.

دیگر شهروند سنندجی نیز در این رابطه بیان کرد: با استفاده از آب شرب در برخی از محلات سنندج کاملا می توان طعم خاص و کیفیت نامطلوب آن را چشید و بوی نامطبوعی را نیز استشمام کرد.

وی افزود: متاسفانه وقتی به مرکز بهداشت در این رابطه تماس گرفتیم هیچ پیگیری صورت نگرفت و اعلام کردند که با شرکت آب و فاضلاب کردستان مکاتبه کرده و آنها اعلام کرده اند که کیفیت آب مطلوب است.

یکی دیگر از اهالی شهر سنندج نیز در این رابطه می گوید: وقتی صافی شیر آب را باز می کنیم هر چند روز یکبار شاهد هستید که پر از سنگ ریزه بوده و در بعضی روزها نیز رنگ آب مقداری کدر می شود و بوی نامطبوعی نیز به مشام می آید.

تغییرات دمای هوا مقصر است

هر چند که مردم سنندج در بعضی از محلات این شهر همچنان با وضعیت آب و سالم بودنش شک دارند و از این وضعیت گلایه می کنند، ولی مدیران شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان اعتقاد دارند که آب شرب در این شهر و سایر شهرهای استان سالم بوده و هیچ گونه مشکلی ندارد.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، بیان کرد: تغییرات دمای هوا و جابجا شدن آب مهمترین دلیلی است که باعث شده در بو و طعم آب شرب سنندج تغییراتی اتفاق افتد اما با این حال از لحاظ سلامت آب هیچ مشکلی وجود ندارد.

محمد فرهاد افزود: با تغییر فصل به دلیل املاح و کارهایی که در زمان تصفیه آب اضافه و انجام می شود، مانند اوزون زنی و استفاده از کربن فعال و پپرمنگنات پتاسیم، شاهد چنین مشکلاتی خواهیم بود.

وی اظهار داشت: اما این اطمینان را به شهروندان سنندجی می دهیم که کیفیت آب سنندج هیچ مشکلی ندارد و از لحاظ سلامتی کاملا بهداشتی و سالم است و طمع و بوی بد آب شرب در برخی از نقاط شهر سنندج نیز به زودی و با تثبیت دمای هوا رفع خواهد شد.

سالم بودن آب شرب در کردستان لحظه ای کنترل می شود

همچنین روابط عمومی آب و فاضلاب شهری استان کردستان نیز از وضعیت سالم بودن و بهداشتنی بودن آب شرب در سنندج و سایر شهرهای استان خبر داد و گفت: به صورت روزانه و حتی ساعتی وضعیت سالم بودن آب شرب در سراسر استان کردستان کنترل می شود.

ادریس شریفی بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته و همچنین زیرساخت های در اختیار، شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان تمامی تلاش خود را برای تامین آب سالم و بهداشتی در دستور کار قرار داده است و در این راستا نیز نظارت های جدی و مناسب بر فعالیت های این بخش ها صورت می گیرد.

کنترل و پایش لحظه ای سالم بودن آب شرب در کردستان و سایر مناطق کشور به دلیل حیاتی بودن این ماده یکی از نیازهای لازم و ضروری است و البته اطلاع رسانی درست و به موقع برای جلوگیری از بروز شایعات نیز یکی دیگر از نیازهای این حوزه به شمار می رود که باید مسئولان و متولیان امر آن را در دستور کار قرار دهند.