مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: ۱۰۵ کیلومتر خط جدید فاضلاب توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در شهرستان اهواز ساخته می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا کرمی نژاد شامگاه یکشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار کرد: پس از بحران فاضلاب و آب‌های سطحی اهواز در سال ۹۸ با موافقت مقام معظم رهبری ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به آب و فاضلاب اهواز اختصاص یافت.

وی افزود: قرارگاه سازندگی خاتم‌ الانبیاء به‌عنوان مجری طرح فاضلاب اهواز طبق برنامه ۱۰۵ کیلومتر خط جدید را که ۱۱ کیلومتر آن به‌صورت تونل است، احداث و ۱۵ ایستگاه پمپاژ جدید ایجاد و ۱۰ ایستگاه را نیز اورهال و تعمیرات اساسی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه طبق قرارداد این طرح باید در مدت سه سال اجرا می‌شد، ادامه داد: پس از سفر رئیس‌ جمهور به خوزستان مقرر شده که این طرح در مدت دو سال به پایان برسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان بیان کرد: میزان اعتبار طرح فاضلاب اهواز یک هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان است که توسط سازمان برنامه و بودجه به‌ طور کامل پرداخت و برای امسال نیز ۷۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

اجرای بازسازی و اصلاح نقاط بحرانی فاضلاب اهواز

کرمی نژاد همچنین از اجرای ۷۸ جبهه کاری برای رفع نقاط بحرانی و فوق بحرانی فاضلاب کلانشهر اهواز خبر داد و افزود: این طرح‌ها به‌جز کارهایی است که توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: پس از جریان آب‌گرفتگی در سال ۹۸، ۸۸ نقطه بحرانی شهر اهواز شناسایی که ۶۴ نقطه آن اصلاح و ۲۴ نقطه آن مانده که در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان ادامه داد: بر اساس طرح مشترک از سوی استانداری، شهرداری اهواز و آبفا ۵۶ نقطه بحرانی در شهر اهواز شناسایی و طرح اصلاح این نقاط به پایان رسیده و در بخش دوم این طرح ۸۰ نقطه دیگر شناسایی شده که اجرای آن در دستور کار قرار گرفته است.

کرمی نژاد با اشاره به نقاط بحرانی فاضلاب اهواز بیان کرد: با اجرای طرح فاضلاب توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء و اقداماتی که در حال انجام است، حداکثر تا سه سال آینده مشکلی به نام فاضلاب نخواهیم داشت.

پیگیری هفتگی طرح فاضلاب اهواز توسط وزیر نیرو

وی گفت: شنبه هر هفته وزیر نیرو نشستی با مدیران آبفا استان در خصوص طرح فاضلاب اهواز دارد و مدیرعامل آبفا کشور نیز هفته‌ای یکبار به استان سفر و طرح‌ها را مورد بازدید و بررسی قرار می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان افزود: همه مسئولان برای حل مشکل فاضلاب اهواز پای کار هستند و با تلاش و همت این طرح را اجرا و به پایان خواهیم رساند.

بیشترین ایستگاه پمپاژ فاضلاب کشور در اهواز است

کرمی نژاد گفت: شهر اهواز تنها شهری است که ۱۸۶ ایستگاه پمپاژ دارد و در هیچ شهر کشور این تعداد ایستگاه پمپاژ وجود ندارد.

وی افزود: با اجرای طرح فاضلاب اهواز توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء این تعداد ایستگاه پمپاژ به ۶۹ ایستگاه کاهش پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: با طرح‌های ابتکاری که توسط همکاران شرکت آبفا اجرا می‌شود، این ایستگاه‌های پمپاژ نیز کاهش پیدا خواهد کرد.