مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: ۹۵ هزار نفر در شهر زنجان از تاسیسات فاضلاب شهری بهره مند هستند.

 به گزارش خبرنگار مهر، مسلم پور نصرت در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته با بیان اینکه تلاش می شود آب با کمترین قیمت تمام شده در اختیار مشترکان قرار گیرد، افزود: در سطح استان زنجان یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع وجود دارد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان، با بیان اینکه در شهر زنجان ۸۵۰ کیلومتر خطوط انتقال وجود دارد، یادآور شد: در استان زنجان ۹۰۰ کیلومتر از خطوط دارای فرسودگی و با قدمت بالا هستند.

پور نصرت، با اشاره به اینکه در شهر زنجان ۵۰۰ کیلومتر از خطوط انتقال دارای قدمت است، افزود: باید اقدامات لازم برای بازسازی این خطوط انجام شود.

وی، هدر رفت آب در کشور را ۲۷ درصد عنوان کرد و گفت: این میزان در استان زنجان ۲۴ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان کاهش مصرف آب را از برنامه های شرکت عنوان کرد و افزود: کاهش ۳۰ درصدی هزینه های آب از برنامه های این شرکت محسوب می شود.

پورنصرت با اشاره به مطالبات ۵ میلیارد تومانی این شرکت تصریح کرد: در شهر زنجان این میزان ۳ میلیارد تومان است.

وی، بر ضرورت استفاده مردم از خدمات الکترونیکی برای پرداخت قبوض از سوی مردم تاکید کرد و گفت: قبوض آب هزینه بسیاری را بر شرکت تحمیل می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان با اشاره به بهره برداری از ۹ پروژه در شهر زنجان افزود: این پروژه ها با اعتبار ۲۵ میلیاررد ریال در سوم خرداد آماده بهره برداری است.

پورنصرت افزود: در حال حاضر کشور ایران دو نیم برابر سرانه مصرف در جهان دارای مصرف است.

وی با بیان اینکه مدیریت حوزه آب در کشور ضروری است، اظهار داشت: ۳۰ میلیارد تومان برای احداث زیرساخت های فاضلاب هزینه شده است که نیاز به یکصد میلیارد تومان دیگر نیز دارد.
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان، جلوگیری از آلودگی منابع آب زیرزمینی را از مزیت های فاضلاب شهری عنوان کرد و گفت: رفع معضلات بهداشت فاضلاب نیز از دیگر مزیت های اجرای این طرح است.

پور نصرت، ۸۰ درصد بیماری های شناسایی شده را ناشی از آلوگی آب عنوان کرد و افزود: در صورت مدیریت و کنترل آلودگی ها محیط زیست نیز از اثرات مطلوبتری برخوردار می شود.

وی با بیان اینکه پسآب فاضلاب ها در صنعت و کشاورزی استفاده می شود، افزود: استانداردهای سختگیرانه ای در کشور در این زمینه وجود دارد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان ، با اشاره به اینکه در حوزه مصرف، ۷۵ درصد برای استحمام و سرویس های بهداشتی و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد تاکید کرد: با استفاده از وسایل کاهنده و کنترل می توان در این زمینه تا ۵۰ درصد صرفه جویی انجام داد.

پور نصرت، آب را از ارزشمندترین سرمایه های جهان عنوان کرد و گفت: باید برای نگهداری از آب اقدامات لازم انجام شود.