گرگان- آبیاری زمین های کشاورزی حاشیه گرگان با فاضلاب و رواناب ‌های آلوده به معضلی تبدیل شده که سلامت مردم را تهدید می‌کند و این امر نیازمند برخورد جدی و قاطع دستگاه‌های متولی است.

به گزارشخبرنگار مهر، کشاورزی با آب فاضلاب و رواناب‌های آلوده شهری به معضلی تبدیل شده و چندین سال است که مردم گرگان را گرفتار کرده است.

برخی از زمین‌های حاشیه شهر مانند محور کمربندی، جاده گرگان به آق قلا و کوی اوزینه با فاضلاب آبیاری می‌شود.

این در حالی است که فاضلاب به عنوان منابع آبی غیرمتعارف در صورتی می‌تواند برای منابع پذیرنده همچون آب‌های سطحی، زیرزمینی و کشاورزی و آبیاری فضای سبز استفاده شود که فاضلاب تصفیه شده و به استانداردهای لازم برسد.

با توجه به تجمع مواد سمی در محصولات و انتقال در زنجیره غذایی که سبب بروز انواع بیماری‌ها در انسان می‌شود لذا دستگاه‌های متولی باید برخورد جدی تری با خاطیان داشته باشند.

معاون مرکز بهداشت گرگان در این زمینه بهخبرنگار مهرگفت: متولی زمین‌های کشاورزی جهاد بوده و چون برای ما مالک زمین مشخص نیست لذا اگر تخلفی گزارش شود آن را به جهاد کشاورزی ارجاع می‌دهیم.

حسینعلی ناصری افزود: کارشناسان جهاد، این موضوع را بررسی کرده و اگر صحت داشته باشد براساس ماده ۶۸۸ قانون مجازت اسلامی به مراجع قضائی معرفی می‌شوند.

طبق گفته وی امسال ۶ و سال گذشته ۳۸ پرونده در این زمینه در گرگان تشکیل شده است.

 

منبع : خبرگذاری مهر