کاشان – رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان از اجرای بزرگترین طرح زراعت چوب اصفهان در شهرستان کاشان خبر داد.

محمدمهدی شریفی در گفتگو باخبرنگار مهربا اشاره به توزیع بیش از ۱۲ هزار اصله نهال توسطاداره منابعطبیعی و آبخیزداری کاشان به صورت رایگان اظهار داشت: این گونه‌های درختی شامل زبان گنجشک، زیتون، کاج، سرو، توت، سنجد، زالزالک، اقاقیا و ارغوان است.

افتتاح بزرگترین طرح جنگل کاری شمال استان اصفهان در کاشان

وی همچنین از افتتاح بزرگترین طرحجنگلکاریشمال استان اصفهان در هفته جاری خبر داد و ابراز داشت: این طرح با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال و در وسعتی به میزان یک هزار و ۴۰۰ هکتار برگزار می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان همچنین از اجرای بزرگترین طرح زراعت چوب استان اصفهان در شهرستان کاشان خبر داد و تصریح کرد: این طرح به وسعت دو میلیونمتر مربعاجرا می‌شود.

وی در بیان جزئیات این طرح با اشاره به اینکه طرح زراعت چوب برای کاهش برداشت چوب از جنگل‌های شمال اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: برای متقاضیان اجرای این طرح به ازای هر هکتار ۸۰ میلیون ریال تسهیلات با بازپرداخت شش ساله اختصاص یافته است که اعتباری حدود ۱۳۲ میلیارد ریال برای اجرای آن اختصاص داده شده است.

شریفی بیان داشت: این طرح در منطقه راوند کاشان با همکاری بخش خصوصی و با استفاده از پساب فاضلاب مرکز تصفیه فاضلاب کاشان اجرا می‌شود.

کشف ۳۵۰۰ کیلو چوب قاچاق در شهرستان کاشان

وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از معضلات جدیدکاشان قطع درختان باغی با عمر بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال است، تاکید کرد: قطع هر گونه درخت حتی در اراضی شخصی بدون مجوزاداره جهادکشاورزی ممنوع است و برایحملهر بار چوب نیز باید مجوزاداره منابعطبیعی اخذ شود در غیر این صورت محموله چوب به عنوان قاچاق محسوب می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان با بیان اینکه درسال جاریبیش از ۳۵ هزار کیلو چوب قاچاق در شهرستان کاشان کشف شد، ادامه داد: ارزش ریالی محموله‌های چوب قاچاق کشف شده در کاشان بیش از ۶۶۵ میلیون ریال برآورد شده است.

رفع تصرف ۱۵۰۰ مترمربع از اراضی ملی شهرستان کاشان

وی همچنین از رفع تصرف یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع از اراضی ملی شهرستان کاشان خبر داد و افزود: بیشتر این اراضی در مناطق فین،نشلج،مرقوسادیانبوده و ارزش ریالی اراضی رفع تصرف شده حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

شریفی همچنین از اجرای سه طرح آبخیزداری در روستاهای قزاآن،ازناوه و محلآبخوان کاشان خبر داد و گفت: این پروژه‌ها نیز با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال در حال اجراست.

 

 

منبع: خبرگزاری مهر