ارومیه – مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: با اتمام تونل انتقال آب از کانی سیب سالانه ۶۲۳ میلیون مترمکعب آب از کانی سیب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود تجریشی عصر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه افزود: در سال ۹۲ وضعیت دریاچه ارومیه بسیار اسفناک بود به طوری که بخش جنوب کاملاً خشک شده و بخش شمال نیز آب چندانی نداشت.

وی ادامه داد: با ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال ۹۲ در حالی که سالانه ۴۰ سانتیمتر از آب دریاچه خشک می‌شد نه تنها دریاچه امروز احیا شده بلکه روند بهبودی آن در حال تداوم است و یک سوم راه را برای احیای کامل طی کرده ایم.

تجریشی با اشاره به اینکه در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه به سه هزار و ۵۲۰ کیلومتر مربع رسیده است، عنوان کرد: بررسی‌های ۸ ماه اخیر با ورود آب شیرین به دریاچه ارومیه عمق آن به میزان در دو دهه اخیر یک متر و ۲۵ سانتی متر افزایش یافته است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در سال ۸۵ بیش از ۴۰۰ میلیمتر بارش داشتیم ولی ۱۲ سانتیمتر افت تراز دریاچه ارومیه داشتیم در حالی در بارش‌های اخیر کمک کرده اقدامات اجرایی آب به پهنه وارد شده و امروز شاهد احیای دریاچه هستیم.

تجریشی کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی از اولین و مهمترین اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای این زیست بوم برشمرد و افزود:

هم اکنون ۹۸۸ میلیون مترمکعب از میزان حق آبه دریاچه از محل کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی تأمین می‌شود، ۳۰۲ میلیون مترمکعب نیز از انتقال پساب ‌های مرکز تصفیه فاضلاب ارومیه و تبریز تأمین می‌شود، ۹۵ میلیون مترمکعب هم حاصل انتقال آب از سد سیلوه به دریاچه خواهد بود.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: ۲ میلیارد و ۵۷۸ میلیون متر مکعب میزان حق آبه ای است که وزارت نیرو به سمت دریاچه رهاسازی کرده در حالی که سالانه نیازمند سه هزار و ۴۲۶ میلیون مترمکعب آب برای رسیدن به تراز اکولوژیک دریاچه هستیم.

تجریشی با اشاره به ساماندهی آب‌های سطحی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه گفت: راهکارهای ۲۷ گانه دریاچه ارومیه توانسته وضعیت دریاچه ارومیه را به مرحله تثبیت برساند امیدواریم در پایان سال ۱۴۰۶ این زیست بوم به تراز اکولوژیک برسد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه ۷۵ درصد منابع اعتباری مربوط به پروژه‌های سازه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه بوده است، افزود:

از شش ماهه دوم امسال تا سه ماهه اول سال تمام این طرح‌ها به اتمام رسیده و آب دائمی به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر