سنندج- مدیرعامل شرکت آبفا کردستان با اشاره به بحران کم آبی در ۳۰۰ روستای کردستان گفت:هم اکنون در استان کردستان به ۱۰۴ روستا آب رسانی سیار صورت می گیرد که پیش بینی می شود این تعداد در سال جاری به ۳۰۰ روستا برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا تخت شاهی یکشنبه شب در جلسه شورای اداری استان با اشاره به اینکه آبفا کردستان بیش از ۴۷۰ هزار مشترک دارد اظهار کرد: هزار و ۱۶ روستای استان زیر پوشش آبفا هستند که تا پایان سال جاری ۲۰ روستای دیگر به روستاهای زیر پوشش اضافه می‌شود.

وی افزود: هم اکنون آب شرب ۱۰۴ روستا در کردستان به صورت سیار انجام می‌شود که متأسفانه به دلیل شرایط سخت آبی در سال جاری پیش بینی می‌شود حدود ۳۰۰ روستای استان نیازمند آب رسانی سیار شوند.

تخت شاهی در ادامه با بیان اینکه ۶۰ درصد ادارات استان بالاتر از الگوی مصرف آب استفاده می‌کنند، گفت: از مدیران دستگاه‌ها درخواست داریم تا نسبت به رعایت الگوی مصرف در ادارات زیرمجموعه حساسیت لازم را داشته باشند.

وی از تمام دستگاه‌های اجرایی استان درخواست داریم تا نسبت به رعایت الگوی مصرف آب به ویژه در تابستان پیش رو همکاری لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به استفاده شهرداری سنندج از پساب تصفیه خانه برای آبیاری فضای سبز سطح شهر تأکید کرد: از شهرداران سایر شهرها نیز درخواست داریم تا این رویه را در پیش بگیرند.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان گفت: اقدامات تکمیلی برای ارتقای کیفیت آب سنندج آغاز شده است و مقرر شده است که اعتبارات لازم در این خصوص ۵۰ درصد از طریق وزارت نیرو و ۵۰ درصد نیز توسط استانداری اختصاص یابد.

تخت شاهی از صدور موافقتنامه برای ایجاد تصفیه خانه آب شماره ۳ شهر سنندج خبر داد و افزود: قرار است در این طرح از سد آزاد آب خام باکیفیت به طور مستقیم آبگیری و به مرکز تصفیه فاضلاب شماره ۳ هدایت شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با وجود ۶۰ فیدر حساس در ایستگاه‌های پمپاژ اصلی و ۴۹۶ نقطه روستایی که ۸۴ نقطه در مجتمع‌های آبرسانی هستند نیازمند تأمین برق برای اینها هستیم و انتظار داریم تأمین برق این مراکز و نقاط در اولویت شرکت توزیع نیروی برق قرار داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر